Bugun...
Yitirilenleri hatırladıkça, değeri daha da çok anlaşılan bayramlar!


Orkun Kuşlu Ters Köşe
orkunkuslu@gmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 14-07-2015 14:32

 

 

Değerli okuyucular;

Cuma günü büyük bir sevinçle karşılayacağımız Ramazan Bayramı'nın öncelikle tüm İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Özellikle Ortadoğu, Avrupa ve tüm İslam Coğrafyası'nda zulüm ve esaret altında olan müslümanların buruk acısı, bayram sevincimizle birleşip, karmaşık duygular içerisine girmemize sebep olacaksa da, Tophane'de bayram bir başkadır.

Son yıllarda Tophane'de her şey gibi, bayram coşkusu ve sevinci de giderek azalmaya, eski heyecanını yitirmeye başladı. Eskiden Tophane insanı için bayramların çok önemli olduğunu, bu zamanlarda küs olanların barıştırıldığını, ihtiyaç sahiplerinin memnun edilmesini, yetim ve öksüzlerin giydirilmesinden tutun da, mahallenin tüm halkının birbirlerini Kürt-Türk-Arap- Çingene- Laz demeden kucaklamasını yaşı benden büyük olanlar bilirler.

Yastık altında saklanan pabuçlar, güzel elbiseler gece uykusunu böler, heyecandan uyutmazdı.Sabah Bayram namazının ardından tüm mahalle bayramlaşır evinin yolunu tutardı.Ev halkı bayramlaşmak için önce babanın gelmesini beklerdi bayram namazından. ilk onun bayramı kutlanılırdı. sanki gün, baba eli öptükten sonra başlardı ya da çocukluk aklı işte en azından ben öyle düşünürdüm....Bir aylık oruç tutmanın verdiği zevkle güzel bir kahvaltı sofrası hazırlanır, çatlayana kadar kahvaltı edilirdi.

Evin babası ya da büyüğü ziyaret edilecek akrabaların güzergahını ayarlar ve ziyaretler gerçekleşirdi. Daha çok mezarlıklardan başlanırdı büyükleri ziyaret. Çocuklar ayrı bir coşkuyla inletirdi Tophane sokaklarını.Çoğu patlattığı torpiller, kızkaçıranlar yüzünden büyüklerden azar işitirdi ama yine de gönül alıp bayamlaşırlardı büyüklerle. Şeker ve para temini için tanıdık, tanımadık tüm kapılar aşınır ev ziyaretleri yapılırdı. Kısa ziyaret olurdu genelde, kapı çalınır, kapıyı açanın bayramı kutlanır ve gelen çocuklara şeker ve para ikram edilirdi.

Şimdi mi?

Şimdiyi hiç sormayın!

Anne, baba yakınlardaysa gidiliyor ya da kardeşlerin kaçı bir arada?

 Zamane çocuklarının artık eski bayramlardan uzak, teknoloji tutkunları olmaları hasebiyle bayramın da eski coşkusu yok artık.Yüzyüze ziyaretler neredeyse bitti artık. Telefon, E-mail, Mesaj, Whatsapp gibi teknoloji imkanları kullanıldığından bayram sıcaklığı ve samimiyeti de azaldı.

Çocuklarımızı bayram coşkusunu yaşamak, akraba ziyaretleri yapmak için teşvik etmemiz ve yardımcı olmamız gerekmektedir. Ne yazık ki akşama kadar bilgisayar ve televizyon karşısında aşılanan çocuklar, kültürel ve tarihi geçmişi bilmemektedir. Ailelere düşen birçok görevler olmasına rağmen bu konuda ebeveynler pasif kalmaktadır.

Adetlerimizden, geleneklerimizden ve kültürümüzden uzak bir gençlik yetişiyor ve durum gerçekten çok tehlikeli.Lütfen çocuklarınıza vakit ayırın. En azından sosyal medyaya vakit ayırdığınız kadar, çay-sigara muhabbetlerine vakit ayırdığınız kadar vakit ayırın. Gençlik geleceğimizdir. Geleceğimizi yok etmeyelim.

Tekrardan Tüm İslam Alemi'nin ve Tophane Halkının Ramazan Bayramı'nı kutluyor, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum.

Selam ve dua ile...

Orkun KUŞLU

 Bu yazı 943 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI