Bugun...
Ramazan İmsakiyesi


Garip Sağlık Barnabas
garibuzaman16@gmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 02-04-2019 09:38

Arifeden İki Gün Önce: Ramazanın ılık rüzgârı yaklaşıyor, Ramazanın fıkhını oku, ailenle paylaş, sohbet et. “Allah’ım Recep ve Şaban ayını bize bereketli kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.[i] Diye dua et.

Arifeden Bir Gün Önce: Ramazan için oruç tut hazırlık olsun, eve Ramazan için alışveriş yap. Artık düzenli derslere, gönüllü eğitime ara ver.

Arife Günü: Yarın Ramazan mı? Kulağın, hilali gözleyenlerde olsun, bu küresel heyecanı yaşa! Mahalleni çocuklarla birlikte süsle, afiş ve balon as.

1.Gün: Bu Ramazanı son Ramazan olarak kabul et, tefekkür et. Ramazanın niçin geldiğini ve sana nasıl bir etki yapacağını düşün. Cebrail aleyhisselamın Peygamber Efendimiz sav ile mukabelesini hatırla, camindeki mukabeleye katıl.

2.Gün: Teravihi cemaatle birlikte kıl. Sahura ailecek kalkın özellikle çocukları ağır ağır kaldırın sofra hazır olduğunda. Bu hatıra ölene dek aklında kalacaktır.

3.Gün: Yakınlarında bir öğrenci evi vardır. Onları ziyaret et, kapıyı burnunla çal, zekâtını, fitreni, yardım kolini yanında götür. İhtiyaçlarını sor, bir akşam onlarla iftar yap. Kız öğrenci evlerine, hanım gitsin kızlarınla birlikte.

4.Gün: İçinde sadece zenginlerin olduğu bir iftar sofrası davetini reddet, fakirlerle sokak iftarına katıl. Anne, baba, kardeş ve akrabalarınla iftar yapmayı adet edin. Evin şenlensin.

5.Gün: Mahallenin çocuklarından tekne orucu satın al. Çocukluğunu hatırla güzel günleri yâd et, eskilere dua et. Her gün Kur’an’dan bir miktar oku.

6.Gün: Ailene özellikle de çocuklara bayramlıklarını al. Gücün yetiyorsa fakir aile çocuklarını özellikle yetimlere de al. Onların başını okşa onlara yetimliği hissettirme. Evde sadaka kutun olsun yoksa git dernekten al.

7.Gün: Yılın her ayını Ramazan gibi geçirmek için Ramazanın bir eğitim olduğunu bilmeli, onu Ramazan ayından sonra da devam ettirmeliyiz. Hastalarımızı ziyaret ederek salih amel işle.

8.Gün: Şöyle bir yanlış huyum var, onu düzeltirsem çok iyi bir Müslüman olacağım, dersen o kötü amele tövbe et, işte nasuh tövbe budur. Ve bunu bir daha yapmamaya azmet. Azmet ki Allah cc senin halini değiştirsin. Komşularınla aranı iyi tut, dargınsan barış.

9.Gün: Hidayet ayı olan Ramazanda insanları Allah’a cc davet et. Âlemin bir gün son bulacağını, herkesin öleceğini, hesap meydanında her yapılan zerre amelin hesabını vereceğimizi anlat. Allah’tan geldiğimizi ve yine O’na cc döneceğimizi anlat. Kabir ve Ahiretteki güzelliklerin, Cennetin ancak dünyadaki salih amellerle kazanılacağını anlat. Ramazan kalplerin yumuşadığı zaman dilimidir. Bol bol dua et.

10.Gün: “Elinden ve dilinden emin olunan bir kişi miyim?[ii]” diye düşün. Tebessümün sadaka olduğunu sürekli hatırla ve kendine adet et. Müslümanlara çokça selam ver.

11.Gün: Bir yardım organizasyonuna bedeninle katıl. Koli taşı, paket hazırla, adres yaz, araba sür, yemek dağıt. Akrabalarını, komşunu, mahallendeki fakirliğini kimseye söylemeyen, gizleyeni araştır onu ara, bul.

12.Gün: Sıcak havalarda oruç tutmanın fazileti çoktur. Allah için bir Müslüman olarak neleri yapmam gerekir diye tefekkürde bulun. Müslümanların halini düşün ve bizim yapacağımız hizmetler tüm dünyayı etkileyecektir diye inan. İftardan sonra bol sıvı tüket.

13.Gün: Sonu gelmez fıkıh tartışmaları yapan iki Müslüman kardeşine medyadan uzak durmalarını söyle, faydası olmayan ilimden Allah’a cc sığın[iii]. Bu ay eğlence ayı değil bu yüzden televizyonun, bilgisayarın, telefonun ekranını kapa, içini seyret Ramazan bunun için var.

14. Gün: Evliysen eşine, bekârsan annene, kardeşine, arkadaşına yardım et. İftar sofrasını beraber kurun. Ezanı birlikte bekleyin. İftara saniyeler kala üzerinize çöken o eşsiz huzuru gülümseyerek karşılayın.

15. Gün: Kitap fuarına katıl. Farklı camilerde hatimle teravih namazı kıl. Ama en çok mahallende ve camisine katıl. Borç ödemenin farz olduğunu bil.

16. Gün: Zorlasalar bile, haklı olsan bile eğer savaşta değilsen elini kaldırma, öfkene hâkim ol. Gözlerine oruç tuttur, kulağına oruç tuttur, ellerine oruç tuttur, burnuna oruç tuttur, kalbine oruç tuttur. Emanetleri de sahibine teslim et.

17. Gün: Gazze'de, Şam'da, Halep'te, Myanmar'da, Irak'ta mazlum kardeşlerin var onları unutma. Duan ile yardım et, paranla yardım et, gözyaşlarınla yardım et, eğer ülkene gelirlerse onlar ya da aileleri sahip çık yaralarını sar, Ensar ol. Mülteci kampının yanında sırtını dönme.

18.Gün: Fitreni ver ama bir günlük ne yiyorsan ondan, alt sınırdan değil. Çocuklarına da fitre nedir, neden verilir, onu anlat sonra parayı ver, fitreyi kendileri versinler.

19.Gün: İtikâf için hazırlığını yap, ikindide camiye gireceksin. Temizlen, itikâf hazırlığı listeni tedarik et, ev ile helalleş. Rabbinle baş başa kalmaya gidiyorsun.

20.Gün: Sadece hurma, sadece su ve sadece ekmek. Önündeki nimetler, Allah'ın Resul'ünün nasıl iftar ettiğini unutturmasın sana. Yediklerine dikkat et. Doymadan kalkmayı nasip etsin diye Rabbine dua et.

21.Gün: Tek başına itikâfa girme yanında bir yarenin olsun ama az konuşmayı kendine şiar edin. Kaza namazlarını bitirmek için iyi bir fırsat.

22.Gün: Sürekli abdestli ol ve samimi gözyaşları kişiyi cehennemden uzaklaşır bunu unutma. E hadi ne duruyorsun!

23.Gün: Gece namazlarını sahurdan evvel kıl, özellikle bir Tesbih[iv] Namazının tadını almalısın. Kuşluk ile Evvabin Namazları ise tatlı niyetine.

24.Gün: Günlük virdin olsun zikirlerden oluşan, hadislerde tavsiye edilen. Her gün bir cüz oku, okuyamıyorsan on günde Kur’an okumayı öğrenmek mümkün, bunu bil. Hemen kardeşlerinden yardım iste.

25.Gün: Bir yıl nasıl geçmiş tefekkür et. Neleri doğru yaptım neleri yanlış yaptım diye düşün. Yanlışlara tövbe,  doğruları yapmaya devam için karar al. Kendi nefsini düşün hangi huylarından insanlar rahatsızlar hangi huylarım Allah’ın rızasına uygun, yanlışları sırala ve önem sırası olarak en öndekini düzeltmek için kendine söz ver.

26.Gün: Şöyle dua et: 'Allah'ım bu, burada geçirdiğim son Kadir Gecesi olsun. Gelecek yıl özgür Mescid-i Aksa'da, özgür Emevi Camii'nde, özgür İmam-ı Azam türbesinde, özgür Urumçi Camii'nde ihya edeyim Kadir Gecesini. “Allah'ım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni affet” Duasını çokça tekrar et.[v]

27.Gün: Aç ve susuzken, önünde türlü nimetler, buz gibi sular-şerbetler de varken üstelik Allah'tan başka kim sana 'vaktin girmesini' bekletebilir? Düşün bunu. Çok konuşmaktan, malayani konuşmaktan sakın.

28.Gün: Kur’an’dan ve hadislerden ezberlerini, tecvit bilenlere dinlet, hatalarını düzelt, bu sene ezberine yeni bir sure ve yeni bir hadis ezberi ekle. Sonra da onların manalarını tefekkür edip yaşa. Ölümü her gece hatırla.

29.Gün: Gözün kulağın hilali gözetleyenlerde olsun, yarın bayram mı? Küresel heyecana katıl. Rabbine şükret.

30.Gün: Sadaka vererek itikâftan çıkmayı unutma. Bu gün son gün o halde şunu düşün: İlk günden bu yana sende değişen neyse kârın odur. Sahi, ne değişti?

Bayram Günü: Çocuğunu al, sabah namazına ve bayram namazına katıl. Çocukları harçlıklarla sevindir, büyüklerin ellerini öp, mezarlığı ziyaret et dualarla bayramlaş, uzaktakileri telefonla ara, dargınları barıştır, kardeşlerinle tebrikleş. Bayramsa bayramımız mübarek olsun ezgisini söyle.

 

 

 

[i] Hadis i Şerif, Camiü's-sağir, 2/90

[ii] İmam Tirmizi, Kitabul İman, Hadis No:12 “Müslüman elinden ve dilinden emin olunan kişidir.”

[iii] İmam Tirmizi, Kitabul Daavat, Hadis No:68 "Faydasız ilimden Allah'a sığınırım."

[iv] İmam Tirmizi, Kitabul Daavat, Hadis No:60

[v] İmam Tirmizi, Kitabul Daavat, Hadis No:12Bu yazı 125 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI