Bugun...
İTİKAF'IN EDASI


Garip Sağlık Barnabas
garibuzaman16@gmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 04-06-2018 13:44

                                                  İTİKÂFIN EDASI
       Efendimiz’e Sav Nübüvvet verilmeden evvel, birkaç sene Hira Mağarasında itikâfa çekilmiş bu yüzden müşrikler O’nun için, Rabbine âşık olmuş derlerdi.
       Resulü Ekrem (sav) Efendimiz, Medine-i Münevvere ‘ye hicretinden sonra ahirete göçüşlerine kadar, Ramazanın son on gününü itikâf ile geçirirlerdi.
       İhlâs ile olan bir itikâf, amellerin pek şereflisi sayılmaktadır. Bu sayede kalpler bir müddet olsun, dünya işlerinden uzak kalır ve Hakka yönelir. Beytullah’ın şubesi olan mescitlerden birine şu şekilde devam eden bir mü'min çok kuvvetli bir kaleye sığınmış, kerim olan mabudunun feyiz ve yardım kapısına gelmiş olur.
      Bir mü'minin her gün azalmakta olan hayat günlerinden faydalanarak böyle kutsal bir yerde bir zaman ebedi ve ezelî yaratıcısına olanca varlığı ile yönelip saf bir kalp ve temiz bir dil ile ibadette bulunması, manevî bir zevke dalması ne büyük bir nimettir.
       İtikâf yapan bir kimse, bütün vakitlerini ibadete, namaza ayırmış demektir. Çünkü fiilî olarak namaz kılmadığı vakitlerde de mescit içinde namaza hazır bir haldedir. Bu bekleyiş ise, namaz hükmündedir.
İtikâf sayesinde insanın maneviyatı yükselir, kalbi nurlanır, simasında kulluk nişanları parlar, ilâhi feyizlere kavuşur.Ne mübarek, ne güzel bir hayat anı!
       Unutulmaya yüz tutmuş bu sünneti nasıl mı ihya edeceğiz, gelin neler yapmamız gerektiğine hep birlikte bakalım.
                                                                 Genel Hazırlık
        Her işe hazırlık yaparak başlanır. Bu aynı zamanda niyettir. Böyle bir ibadetin sağlıklı yapılabilmesi için alınması gereken tedbirler tespit edilmelidir.
         İşini Ayarla, çalışan kişilerin iş yerlerinden izin almaları hatta senelik izinlerinin bir bölümünü bu mevsime göre düzenlemeleri gerekmektedir.
         Manevi olarak, itikâf anında düşünmemek için Zekât ve Fitre gibi yükümlülükler yerine getirilmelidir.
         Bakmakla yükümlü oldukların için yeterince güvenlik, para ve buna benzer ihtiyaçlar karşılanmalıdır. Bayramlıklar alınmalı itikâf sonuna bırakılmamalıdır.
        Genel temizlik olarak, saç, sakal tıraşı, tırnak temizliği gibi vücut temizliği yapılmalıdır.


                                                Her Mu’tekif (itikâfa giren kişi) İçin Hazırlık Malzemeleri
        Uyku için yorgan, yastık, battaniye gibi malzemeler hazırlanmalıdır. İtikâf yaz mevsiminde ise daha ince şeyler düşünülebilir.
       Elbise olarak; iç çamaşır, çorap ve yedek elbise on gün için hesaplanmalıdır.
       İlmi olarak bu zaman zarfında özellikle manevi konular, nefis tezkiyesi, itikâf ile alakalı konular ile Kur'an ı kerim meali okunabilir. Ramazanda açılan kitap fuarından buna uygun kitap alınabilir. Günlük tutmak için defter ve kalem.
      Temizlik olarak, sabun, diş macunu ve fırçası, misvak, selpak, havlu, terlik gibi malzemeler alınmalıdır.
       İletişim olarak cep telefonu, şarz cihazı, çalar saat, imsakiye alınmalıdır.
       Yemek için çatal, kaşık, bardak ve birkaç tabak temin etmeliyiz. Sahur için kahvaltılık, Nakil için yeterince çanta,
       Hastalık için antibiyotik, ağrı kesici ve belli bir hastalık varsa onun ilaçlarını unutmamalıyız.
        Nüfus kâğıdı fotokopisi ve aslı yanımızda olsun.


                                                                             Rü'yeti Hilal
        Hilalin gözlenmesi ile başlanılan oruçtan 19. günün ikindi namazı kılıp mescide girilir. Hilalin görülmesi 29 ya da 30 gün olabilir. Arife günü Akşam namazı kılınıp İtikâftan çıkılır.


                                                                          Niyet
      Niyet ederek mescide girmeliyiz ve çıkana kadar bu niyeti muhafaza etmeliyiz. Doğru niyet olmalı, Allah’ın rızası aranmalı, başkasına hava atma ya da bir menfaat gibi sayılabilecek bir sürü yanlış niyetten uzak durulmalıdır. İtikâfa girip çıktıktan sonra evliya olup uçmayı beklemek niyetin bozuk olduğunun işaretidir.


                                                                           Tövbe
       İlk olarak yaptığımız ibadetten bir fayda oluşabilmesi için güzel bir tövbe ile besmele çekmeliyiz. Bu tövbe (herkes kendini bilir) yapmasam çok iyi olur dediği, kendince yapmamam lazım bana yakışmıyor dediği günahı hatası ne ise ona tövbe etmelidir. Başta itikâfın bereketli olması için tüm bildiği bilmediği günah hatalarına tövbe etmeli, bir daha yapmamaya söz vermelidir.


                                                                        Dua
        İtikâfın hayırlı ve bereketli olması için samimi bir şekilde Rabbül Âlemine duada bulunmalı yardım istemelidir. Bu itikâfın onun hayatını ve kişiliğini hayra doğru değiştiren bir iş olması için el açmalıdır. İslam’da yapılan her ibadet insanın karakterini doğru yönde değiştirir kişiyi olgunlaştırır.
        Bizden dua etmemizi isteyenler olabilir, bu bir emanettir bunları unutmamalıyız. İbadetten sonra dua, iş yaptıktan sonra ücret almaya benzer her ibadetten sonra dua etmeyi ihmal etmemeliyiz. Ölmüşlerimize, sulbümüze, yakın ve uzak akrabaya, Müslümanlara ve İhtiyaç sahibi olanlara... (Adalete, yiyeceğe, şifaya, sabıra, ...)
                                                                                      Uyku
        Uykunun az olmasında fayda vardır. Hastalık hariç en fazla 8 saat uyunabilir ama 5 ya da 6 saatlik günlük uyku yeterlidir.

        Bu konudaki Efendimizin sav “kim ikindi ile akşam namazı arasında uyursa, uyandığında aklı yerinde ise Allah (cc) a şükretsin “ hadisi gereğince ikindi ile akşam namazı arasında uyumamalıyız.
         Mescitte yüzüstü yatan bir sahabeyi gören Efendimiz sav onu ayağıyla dürterek uyandırmış yüzüstü yatmayı yasaklamıştır.


                                                                              Kur'an
        Her itikâfta güç yetiyorsa bir hatim yapılmalı, yılsonunda okumamız gereken borç cüz varsa veya takip ettiğimiz bir hatim varsa bu bitirilmelidir. Fakat bilinçsizce oradan buradan Kur'an okunmamalıdır.
        Sabah namazı sonrası Yasin Suresi, öğle namazı sonrası Nuh Suresi, ikindi namazı sonrası Nebe’ Suresi, akşam namazı sonrası Vakıa Suresi ve yatsı namazı Sonrası Mülk Suresi okunması tavsiye edilir.
        Yatmadan evvel Bakara suresinin son iki ayeti okunma ve tesbihat yapılması, belli seviyeye gelenlerin meal okuması tavsiye edilir.


                                                                        Mukabele
        Camide mukabele okunuyor ise buna düzenli olarak katılmalı diğer mutekifleri teşvik etmeliyiz.
Bu konunun ruhuna uygun olarak her kes ezbere bildiği tüm sure ve duaları bilen birine okur oda dinler ve takip ederek yanlış ezber olup olmadığını tespit ederek düzeltir. Her itikâfta mutlaka az dahi olsa ezber yapılmalıdır.

                                                                              Zikir
        Çokça zikir insanın gönlü açar tefekkürü geliştirir. Allah ı zikrederken Onun zatını değil yarattıklarını; Kur’an, kâinat ve insan kitapları düşünülmeli, tefekkür edilmelidir. Düşündükçe yeni şeyler keşfedecek keşfettikçe sürekli zikir etmenin lezzetini tadacaktır.


                                                                                    Evrad
        Her gün bir defa aşağıdaki evrat takip edilebilir. 100 defa Estağfirullah, 100 defa Subhanallahi ve bihamdihi, 100 defa Subhanallahil Azim, 100 defa Kelime i Tevhid, 100 defa Salavat, 100 defa Şehadet kelimesi, 3 adet İhlas Suresi. Boş kaldıkça mutlaka içimizden, Allah ismi şerifini yahut Salavat ı Şerife getirmeliyiz.


                                                    Konuşmayı Azaltmalı, Tefekkürü Çoğaltmalıyız
        İbadet maksadı ile susmak ya da susma orucu tutmak Müslümanların âdeti değildir ve mekruhtur. Ancak konuşmayı azaltmak, gerekmedikçe konuşmamak faydalıdır. Zihnimizden dünyalık konuları çıkarıp Allah’ı anmak ve onu zikretmeyi Ona teşekkür etme vakti olarak düşünmeliyiz. Dünyalık konulardan zihni boşaltmalıyız. Hesap, kitap düşünmemeliyiz.


                                                                              İmtihan
          Bu ibadette de oluşacak bir çuval sevap olacağından şeytan ve dostlarına bunu engellemek için türlü türlü oyunlar sergileyecekleri bilincinde olmalıyız.
          Bu yüzden bu ortamda da bu ibadet bitene kadar yanımızdakilerle ve nefsimiz ile imtihan edileceğimizi aklımızda tutmalıyız.
          Başımıza gelen her şeyi hayra yormalı, hemen tepki göstermemeliyiz. Acaba nasıl denenecek ve kazandığımız sevabı kayıp mı edeceğiz diye tetikte olmalıyız.
          Başkasının arkasından onun hoşuna gitmeyecek şeyleri konuşmanın gıybet olduğu hatırlanmalı özellikle bu mekânda dikkat edilip yapılmamalıdır.
           İtikâfta en güzel davranış şekli diğer kişilere hizmet etmektir. Efendimiz Sav “bir kavmin efendisi ona hizmet edendir.” buyurmaktadır.


                                          Her İbadet, Yanınızda Dostunuz Var İse Tamam Olur
            İmtihan edilirken başarılı olmak isterseniz yanınızda bir dostunuz bulunsun. Tek başına insan çabuk aldanabilir. Eski olan fakat eskimeyen Âlimler yola çıkarken, bu hac ibadeti bile olsa tek başımıza yola çıkmamamızı bize öğütlerler. Tecrübe ile sabittir. Her zorlu süreç yanında sohbet edebileceğin, akıl alacağın, dertleşeceğin, güzel anılarını paylaşacağın bir dostun var ise güzeldir.
          Birden fazla kişinin oluştuğu yapılarda, yapılan şey ibadet bile olsa (ki hedefimiz hayatımız ibadete dönüştürmektir) aralarından biri emir seçmeli ve ona itaat etmelidir. Birden fazla kişinin bulunduğu yerde düzen isteniyorsa, son kararı verecek bir emir seçilmelidir.


                                                                          Muhasebe
            Her gün en az bir sefer nefsimizi hesaba çekip bu güne kadar yaptığımız yanlışları ve doğruları hesap edip hesap meydanındaymışız gibi doğrulara devam, yanlışları telafi için kendimize söz vermeliyiz, not almalıyız. Hesaba çekilmeden evvel nefsinizi hesaba çekiniz.


                                                                         Gözyaşı
             Beyhakî Sünen’in de Ebû Hureyre Radıyallahu anh’dan şöyle dediğini nakletmektedir; Allahu Teâla’nın: “Şimdi siz bu söze (Kur’ân’a) mı şaşırıyorsunuz? Gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz!” (Necm Suresi Ayet 59-60)  buyruğu nazil olduğunda Suffe ehli gözyaşları yanaklarından akıncaya kadar ağladılar. Resûlullah (sav) onların ağladıklarını fark edince O da onlarla birlikte ağladı. O’nun ağlaması üzerine bizler de ağladık. Bunun üzerine Resûlullah (sav)  “Allah korkusundan ağlayan kimse cehenneme girmez” buyurdu.


                                                                  Nafile Namazlar
           İslam'ı yaşamada hikmetli davranış, önceliklere dikkat etmekle ilgilidir. Önce farz ibadet ve amellerin yapılması sonra farzlarla birlikte sünnet olanların yapılması sonra bunlarla birlikte nafilelerin yapılması en hikmetli usuldür. Bu yüzden itikâfta farz ve sünnet namazlarının cemaatle kılınmasının yanında ferdi olarak nafile namazlarını da kılınması tavsiye edilir.
• Sahur vakti olan Gece Namazı (Teheccüt Namazı).
• Sabah Namazından 45 dakika sonra kılınan Kuşluk Namazı (Salat’ud Duha).
• Akşam namazından sonra kılınan Evvabin Namazı (Yüzünü Allah (cc) a döndürenlerin Namazı).
• Ve bir kere bile olsa kılınması tavsiye edilen Tesbih Namazı.


                                                                 Tesbih Namazı
          Efendimizin senede bir kere dahi olsa kılın diye tavsiye ettiği nafile bir namaz olan tesbih namazı için itikâf en uygun zamandır. Topluca kılınmasının ayrı bir hal oluşturduğu aşikârdır. Namaz sonunda topluca dua yapılırsa güzel olur.
           İki, iki toplam dört rekât kılınan bir namazdır. İftitah tekbiri ve duasını okuduktan sonra 15 defa, Fatiha ve zammi sure okuduktan sonra da 10 defa aşağıdaki zikir okunarak başlar ve her rükûunda yani rükû, kıyam, secdeler ve secde arası oturuşta 10 ar defa aşağıdaki zikir okunur. Toplam bir rekâtta 75 adettir.
                                          Subhanallahi, vel hamdulillahi ve le ilehe illahu vallahu ekber.


                                                                     Kadir Gecesini İhya Etmek
          İtikâfa girmek Rabbimizin hediyesi olan Kadir gecesini ihya ederek, bir ömür boyunca elde edeceğimiz nafile sevabı, bir gecede elde etme fırsatıdır. (“Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.” Buhârî, Îmân 25) İtikâf ile böyle bir fırsatı garantilemiş oluruz.
          Efendimiz sav Kadir Gecesini, Ramazanın ilk on gününde aramıştır. Daha sonra Ramazan ayının ikinci on gününde aramış itikâftan çıkmaya hazırlanırken Cebrail as son on gününde aramasını tavsiye etmiştir. Efendimiz Sav de Sahabelere itikâftan çıkmamalarını, son on günde itikâfa girmelerini tavsiye etmiştir.
          Efendimiz Sav bir seferinde Kadir Gecesinin rüyada kendisine gösterildiğini, Kadir Gecesi sabahı suya secde ettiği söylemiştir. Sahabeler o gece şiddetli bir yağmurun olduğunu, hurma sazlığı ile kaplı mescit tavanından dolayı mescidin su bastığı ve sabah namazında suya secde ettiğini görünce o gecenin Kadir Gecesi olduğunu anladıklarını anlatırlar. O gece Ramazanın 21. Gecesi imiş. Kadir Gecesinin, Ramazan’ın 27. Gecesi olduğu rivayetler de mevcuttur.
          Efendimiz Sav Kadir Gecesinin ne zaman olduğunun kendisine öğretildiği ancak o gün birkaç sahabenin tartışması sebebiyle unutturulduğunu beyan etmiştir. Efendimiz Sav bu yüzden Kadir Gecesinin son on günde içinde özellikle tek gecelerde aranmasını tavsiye etmiştir.

Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:
– “Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” Diye sordum.
– "Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" buyurdu. (Kadir Suresi, Ayet 3)

                                                           İtikâfta Yapılacak Amellerin Miktarı
• En azı; farz ibadetleri yaparak, teravih namazı kılması, gündüz oruçlu olmasının dışında hep uyusa bile itikâfı tamamdır. Kişi hasta olabilir ve ya başka sıkıntısı olabilir.
• Takvası; günde beş saat uyumak, sürekli abdestli olup iftarda bir kap tuzsuz çorba, sahurda ise 5 tane hurma ile az konuşmadan sürekli ibadet yapma halidir.
• Normali ise bu ikisinin arasında Oruçları tutup, teravih namazları ile tüm farz namazları cemaatle kılıp güç yettiğince az konuşup, az uyuyup çokça ibadet yapmaktır. İbadetler ise Kur’an okumak, kitap okumak, Rabbimizi zikretmek ve tefekkür etmektir.
 Şuna dikkat edelim; Bu itikâf sünnetini de farz gibi gösterip zorlaştırmayalım, kolaylaştıralım. Ne kadar ibadet edersek edelim ama bu ibadeti işkenceye dönüştürmeyelim.

                                                                        İtikâfı Tamamlama
             Ramazanda fitre verilmesinin hikmetlerinden biri de oruç esnasında yaptığımız eksiklikleri gidermesi denir. Aynı şekilde büyüklerimiz Haccın sonunda sadaka vermek suretiyle hac esnasında yaptığımız eksiği giderin nasihatinde bulunurlar.
            Bu yüzden fitremizi yani fıtır sadakamızı vermekle birlikte itikâftan çıkarken az dahi olsa bir fakire sadaka vermek suretiyle İtikâfı tamamlamalıyız. Yemeğin sonunda Elhamdulillah demek gibi. Sadakanın en faziletlisi Ramazanda verilenidir. (İmam Tirmizi, Ali el-Müttakî, Kenzü'l-Ummâl, nr. 16249.)

                                                      KULAĞIMIZA KÜPE OLSUN
           Ahir zaman ümmeti olarak başımıza pişmemiş tavuğun başına gelmeyenler, başımıza gelmektedir. Bu zorlu imtihan sahasında engelleri başarı ile aşmak için her nasihatten faydalanmalıyız. Efendimizin Medine’de bu sünnetini hiç terk etmemesi dikkat çekicidir. Sünnet bile olsa bu bir ibadettir. Bu ibadeti öğrenip yapmalıyız.
            Deneme yapmadan bir şeyin başarılıp başarılamayacağı anlaşılmaz. Bu ibadeti bir ya da birkaç günlük te olsa deneyerek yapmalıyız.
            Senede bir de olsa dünyadan uzaklaşmak, tefekkür etmek, yoğun ibadeti, kutsal bir mekânda yapmak ve beş vakit namazı cemaatle kılmak saadeti, elbette tadılması gereken dünya zevklerindendir. Tatmayan bilmez. Bu yazı 217 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI