Bugun...
Bayramsa Bayramımız Mübarek Olsun


Garip Sağlık Barnabas
garibuzaman16@gmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 30-08-2017 21:48

BAYRAMSA, BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN
     Küçükken bayram denilince aklımıza yeni elbiseler, bayram sabahı kahvaltı, büyüklerin elini öpme, harçlık alma, bayram ziyareti ve gezerek para harcama gelirdi. Bu yüzden bayramı iple çeker, sevincimiz katlanarak artardı. Arife günü herkes evinin önünü süpürür, ev içinde hummalı bir çalışma olur her taraf elden geçirilirdi. Akşamdan yemekler ve tatlılar hazırlanır, sabah namazından sonra babalar çocuklarını tatlı uykularından uyandırıp bayram için giyindirirlerdi. Velhasıl bayramlar çocuklar için bayramdı.
     İnsan büyüyünce sorumluluklar, insanların nankörlüğü ve hayatın gerçekleri ile karşılaşınca bayramı kutlamak zor gelir. Çocukluğunu hatırlar ve çocuk olmak ister hayalinde. Ama yine de o anı yaşayarak, hakkını vermek zorunda olduğunu hatırlar ve rüzgârın seline kapılır gider.
     Bir kısım insan dünyadaki yapılan zulümleri ve gerçekten zor durumda olan insanların hallerini gün-deme getirerek, “onlar acı içindeyken bizler nasıl bayram ederiz” derler, haklılar da.
     İslam’ın insanlığa öğrettiği en önemli hususlardan bir tanesi de, asla umutsuzluğa kapılmamak, karamsar olmamak, her zorluktan sonra bir kolaylık geleceği gerçeği ile üzüntülerle birlikte insanlığa umut olacak amelleri işleme bilincidir.
     Bu konuda Sezai Karakoç’a kulak veriyoruz: “Haykırarak ağlamalı mı bayram gününde. Bu da olmaz. Çünkü: bayramın da bir hakkı var üstümüzde. Bayram şekerini zakkum meyvesi yapamazsınız. Gecenin gece, gündüzün gündüz olduğu gibi, bayramın da bayram olması lazım, hiç olmazsa bir nispet derecesinde.”
      Bu yüzden bayramla ilgili çocuklar gibi sevinçle dolup büyükler gibi olgun davranıp sorumlulukları-mız her zor şarta rağmen yüklenmeliyiz. Hayatta böyle değil midir? Sabah bir haber gelir bir çocuk doğ-muştur. Öğlen bir haber gelir biri trafik kazasında yaralanmıştır. İkindi bir haber gelir biri diplomasını almıştır. Yatsı vakti bir haber gelir biri ruhunu teslim etmiştir. Aynı günde hem ağlar hem güleriz.
      Bu gün Gazze’de her an bir hava saldırısının olduğu topraklarda, gündüz bombaların altında vurulurken ikindi vakti cenazelerini gömen Müslümanlar yatsı namazından sonra çok rahat düğün yapabiliyorlar.
     Aynı Mekke’de Hudeybiye Anlaşmasından sonrası Umreye gelen Peygamber Efendimiz (sav)  ve Sa-habiler gibi tavafta zayıf gözükmemek için sağ kollarını açıp çalımlı yürümeleri gibi Müslümanlarda üzüntülerini içlerine gömüp bayram için bir araya gelecek gövde gösterisi yapacaklar. Hiçbir zorluktan yılmadan yıkılmadan ayakta duracaklar.
      Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmaktadır; “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!”   Müslümanların birbirlerini sevmeleri inançlarının gereğidir. Bayram günleri bu sevgiyi pekiştirme birlik ve beraberlik günleridir.
       Dünyada her yerin kan gölü olduğu, bunun sebebinin ise dünyayı yöneten güçlerin olduğu cümle âlem tarafından malumdur. Onlar önce sorun üretip sonra bu sorundan sizi kurtarayım diyerek kendi yaktıkları yangını, kendileri söndürürken (o arada ülkelerin değerlerini/kaynaklarını sömürerek) binlerce/milyonlarca insanın ölümüne ve eziyet görmesine vesile olurlar ve maalesef medya tarafından kurtarı-cı/kahraman olarak ilan edilirler!
       Bu zulmü durdurmanın çözümü elbette Müslümanların birlik içinde hareket etmeleri, İslam kardeşliğini yaşamalarıdır. Allah’ın yardımı ancak bu şekilde elde edilir.
       Rabbim, Müslümanlara ve tüm insanlığa gerçek bayramlar kutlamayı nasip etsin.


Hiçe sayılıyor, bak din-i İslam
Kan gölüne döndü bak Afganistan
Bayram mı olurmuş gözyaşlarından
Bayramsa bayramınız mübarek olsun

Onulmaz yaralar merhem beklerken
Ayasofya mahkûm feryad ederken
Kudüs boynu bükük masum beklerken
Bayramsa bayramınız mübarek olsun

Derdim anlatmaya yetmiyor lisan
Esaret altında köle Müslüman
Bak bülbüller sustu bahçe perişan
Bayramsa bayramınız mübarek olsun.

Gurbete gelmişiz vatandan ırak
İslam unutulmuş yuvalar harap
Bize gerçek bayram nasip ya Rab
Bayramsa bayramınız mübarek olsun.

 

 http://www.dunyabizim.com/kitap/26681/sanki-cennetten-inmis-bir-topluluk-bayram-gunu-muslumanlar.
 Müslim, İman 93-94
 Bu yazı 263 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI