Bugun...
Kürtler ne istiyor? - (1)


Enver Elkatmış
haber@tophanehaber.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 21-09-2015 18:39

Kürtler ne istiyor? Sorusu PKK’nın kanlı eylemlerine başladığı 1980’li yıllarının ortalarından itibaren, Sivas’ın batısında kalan yurdum insanının Entelektüelinden, sade vatandaşına kadar büyük bir kesiminin cevabını haklı olarak merak ettiği bir sorudur. 

Özelikle görsel medyadaki, açık oturumlarda Kürtler ne istiyor sorusu, Kürt milliyetçisi birine yöneltilince genelde verilen cevap şudur: Türkler ne istiyorsa biz Kürtler de onu istiyoruz. Bu soruyu soran kişi özelikle AK PARTİ’ ye yakın biri ise, bu cevap karşısında şaşırıyor. Öyle ya 2015 Türkiye’sinde, Türklerde olup ta Kürtlerde olmayan şey ne? Ne eskide var olan; İmha, inkâr ve asimilasyon politikaları kaldı. Ne de o bölge insanlarının yolumuz yok. Suyumuz yok. Elektriğimiz yok diyebilecekleri bir durum var ortada. Bu gün Şırnak’ ta bir Kürt milliyetçisi olan ve geçmişte sırf ben Kürdüm dediği için ceza evine giren, merhum Şerafettin Elçi'den ismini alan bir hava limanı var. Ve buradan uçağa binen bir Kürt, iki saat sonra İstanbul’a ulaşıyor. Fiyatlarda karayoluyla yapılan bir yolculukla aynı düzeylerde. Geçmişte Şiwan Perver’in kasetini alıp dinlemek yasak iken, bugün Başbakanın da bulunduğu bir ortamda Şiwan gelip İbrahim Tatlıses ile birlikte konser veriyor. 

Türkler ne istiyorsa biz Kürtlerde aynı şeyi istiyoruz derken, Kürt milliyetçilerinin ne demek istediğini o yörenin bir insanı ve yetmişli yılarda MTTB çatısı altında, Kürt solu veya Kürt milliyetçileri ile fiili ve sözlü mücadelede bulunan bir kişi olarak ben çok iyi biliyorum. 

Gardaşlar; Kürt milliyetçilerinin aslında söylemek istedikleri şu: Siz Türkler nasıl ki bir ulus olarak kendi devletinize sahipseniz, bunu meşru bir hak olarak görüyorsanız, biz Kürtlerde kendi ulusal devletimize sahip olmak istiyoruz. Ve sizler nasılı ki Türk bayrağı, Türk devleti derken, bundan büyük bir haz ve gurur duyuyorsanız, bizde Kürdistan diyerek, Kürt bayrağı diyerek aynı hazzı ve aynı gururu yaşamak istiyoruz. 

Her ne kadar son yıllarda bu taleplerinden geri adım atmış görünseler de özerklik, öz yönetim veya federasyona razıyız diyorlarsa da, aslında Bağımsız büyük Kürdistan sevdasından, asla vazgeçmiş değiller. Vaz geçemezler de, çünkü bu onların varlık sebebidir. 

Irak Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani’nin şöyle bir ifadesini gayet iyi hatırlıyorum.” Her Kürdün gönlünde Kürdistan sevdası yatar. Şartlar elverdiğinde bunu gerçekleştirmeyi zihnimizin, gönlümüzün bir yerinde saklı tutuyoruz.” Mesut Barzani her ne kadar her Kürt diyerek abartıda bulunsa da, Kürdistan sevdasını gönlünde bulunduran Kürtlerin sayısının az olmadığı da bir gerçek. Peki, önemli oranda Kürt’ün gönlüne Kürdistan sevdası nasıl bir propaganda, nasıl bir söylemle yerleştirildi? 

İşte sizlere Kürt milliyetçilerinin Kürtlerin önemli bir kısmını provoke eden arabesk propagandası: Wilson prensiplerine de göndermede bulunarak,” Her ulusun kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. Ortadoğu da bütün uluslar bu haklarını kullandılar. Bütün uluslar kendi devletlerine sahipler. Sadece biz Kürtler devletsiz, vatansız, yurtsuz, yuvasız kaldık. Kendi kaderimizi tayin etme hakkımızdan yoksun bırakıldık. Dört ayrı parçaya bölündük. (İran, Türkiye, Irak, Suriye) Ve bu dört ülkede de biz Kürtlere zulüm var, baskı var. Bunu yapanlarda, Müslüman Araplar, Farslılar, Türkler yani bize kardeşiz diyenler ve bu gün biz Kürtler kendi ulusal devletimize sahip değilsek bunun baş sebebi ve sorumluları: bizi uyuşturmak için kullanılan İslam Dinidir. Ve Müslüman Türkleri, Kürtleri birbirinden ayırmak caiz değildir. Diyen Molalar ve Şeyhlerdir. ”( Son ifadeleriyle özelikle Kürtleri İslam’dan ve Ümmet-i Muhammed’den ayırmayı hedefliyorlar.) 

Acıların çocuğu sadece biz Kürtler kaldık şeklindeki arabesk söylem kabul etmek gerekir ki Kürtlerin önemli bir kısmında duygusal bir karşılık bulmuştur. Sadece Milliyetçi Kürtlerde değil, “Ağrı Dağı kadar Kürt, Hira Dağı kadar Müslüman, rehber Kur’an hedef Kürdistan.” Diyen Muhafazakâr Kimi Kürtlerde de taraftar bulmuştur. Bu Kürt İslam Sentezcisi Kürtlerin dillerine pelesenk ettikleri cümle de şudur:” Kürtler Ümmet-i Muhammed’in yetim ve öksüzleridir.” 

Paylaştığım yazıların uzunluğundan şikâyet eden kardeşlerimin sözlerine kulak vererek Kürt Milliyetçilerinin yaptığı bu propagandanın büyük bir oranda yalan ve yanlış olduğunu içerecek yazımı daha sonraya bırakıyorum.Bu yazı 1710 defa okunmuştur.

YORUMLAR
2 Yorum

mzs
20-12-2015 15:02:00

Adlı makam

m z ş
06-12-2015 23:55:00

Kürtlerin ne istediğini yazınızın ortalarına kadar samimi bir şekilde anlatmış sınız ama bir kürt olarak hala korkularimizi yenememisiz yazınızın sonunda ise kendinizle çelişmişsiniz yinede sizi canı gönülden tebrik ediyorum koca bir yüreğiniz var ama ancak çeyreğini kullanmış sınız saygılarımla. m z ş

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI