Bugun...
Yarım asırlık esnaf, Tornacı İsmail Hız

facebook-paylas
Tarih: 13-02-2016 15:18
Tophane Haber’i atölyesinde konuk eden tornacı İsmail ustanın anlatacaklarını dinlemek belki günler sürebilir. Tophane’de Kumbaracı Yokuşunun en eski esnafı. 1960 yılından itibaren 10’ar 10’ar saydığınızda yarım asrı geride bırakan uzun bir tarihi süreçten bahsetmiş olacaksınız. 

Daha çocuk yaşlarda babasının dükkanına gelip gitmeye başlayan İsmail Hız, çırak olarak başladığı Kumbaracı’daki atölyede yarım asır geçireceğini bilmiyordu. Bugün 61 yaşına gelmiş olmasına rağmen yarım asrı geçirdiği Kumbaracı yokuşundaki atölyesinden, mesleğinden ve Tophane’den konu açıldığında gözleri parlıyor. Mesleğini severek yapıyor ve kendisini üzen şeyin artık tornacılık gibi eski mesleklerin ne yazık ki kaybolmaya başlaması olduğunu söylüyor. 

Tornacı İsmail usta, Tophane Haber’e geçmişi ve bugünü kısa bir değerlendirme yaparak anlattı ve şu ifadelere yer verdi: “eskiden Tophane’de esnaf daha çoktu. Özellikle mobilya üzerine geleneksel esnaflardan bahsediyorum. Mobilya üzerine oymacılık, iskeletçilik, tornacılık, cilacılı, döşemecilik gibi aksesuarlar üzerine burada güçlü bir sektör vardı. Neredeyse her binanın altında bu tür esnafları bulabilirdiniz. Şimdi ne yazık ki onlar kalmadı. Onların yerini takıcılar, kafeteryalar almaya başladı. Geçmişten bugüne bir tek ben kaldım. Buranın en eskisi olmak benim için bir gurur kaynağı. Eskiler beni görünce mutlu oluyorlar ben de en az onlar kadar mutlu oluyorum. Yaşım artık 65 oldu ve ne kadar çalışırım bilmiyorum. Sağlık sorunlarım her geçen zaman artıyor. Fakat ayakta durabildiğim kadar bu işi yapacağım.”


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

VİDEO ARA
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER VİDEOLAR
VİDEO KATEGORİLERİ
ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
YUKARI