Bugun...


Tophane notları
Kavgalarıyla, komşuluklarıyla, kendi içindeki dayanışma ruhuyla ve Osmanlı’dan günümüze mahalle kültürünü ısrarla sürdürmeyi başarmış potansiyeliyle tanınan Tophane’yle ilgili notlar..

facebook-paylas
Tarih: 21-09-2015 19:28
Tophane notları

Bir kardeşlik semtidir. Kürdü, Türkü, Arabı, Lazı ve Romanıyla bir kardeşlik semti. Bir yönü Doğu, bir yönü ise Batı olan Tophane’nin yüzyılı aşkın müdavimleri, yerlileri olan Tophaneliler bir yandan da son yıllarda esen “değişimin türüne” karşı mücadelelerini sürdürüyor.

 

Tophane Haber / Eyüp Güzel


YÜKSEK BİR DAYANIŞMA RUHUNA SAHİP

Beyoğlu’nun sahil kenarında olan Tophane semti, geçmişten bu yana kabadayılarıyla meşhurdur. Osmanlı’dan bu yana “Mahalle Kültürünü” korumayı başaran ender semtlerden biridir. Tophane Semti, kendi içinde müthiş bir dayanışma ve “özellikle dışarıya” karşı birbirini koruma refleksine sahiptir.

 

KAVGA KÜLTÜRÜ YÜKSEK

Geçmişinden günümüze kadar kabadayılarıyla meşhur olan semtte, kavga kültürü oldukça gelişmiştir. Küçücük çocukların bile ceplerinde çakı/bıçak bulmak pek mümkündür. Kimi çok çağdaş kesimler tarafından “aaa hiç olurmu öyle şey?” şeklinde garip karşılansa da, Tophane’de durum böyledir. 

 

ETNİK ZENGİNLİK OLSA DA TOPHANELİLİK ÜST KİMLİK OLMUŞ

Tophane’de Siirtliler, Bitlisliler yoğun bir nüfusa sahiptir. Erzincanlılar, Rizeliler ve Çingeneler de önemli bir nüfusa sahiptir. Araplar, Kürtler, Türk ve Lazlar gibi çeşitli etnik yapıdan insanların yanı sıra Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlar da semtte onlarca yıl iç içe birlikte yaşamayı başarmıştır. Kimse kimsenin ne Kürtlüğüyle ne Araplığı ne Lazlığıyla ilgilenmez. Tophanelilik üst bir kimlik oluşturmuş durumdadır.

 

POLİTİKLEŞMİŞ BİR SEMT DEĞİL

Semt olarak politikleşmemiş bir yer olan Tophane’de farklı siyasi görüşlerden insanlar bulunsa da ağırlıklı olarak Muhafazakar bir muhittir. İslami hassasiyetleri bulunan ve İslami meselelere duyarlılık hâkimdir. 

 

MAHALLE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR

Eski bir Osmanlı mahallesi olan Tophane, konum itibariyle bir yönü Doğu bir diğer yönü ise Batı’dır. Mahalle kültürünü koruyan ve bunu günümüze dek başarabilen ender yerlerden biri olan Tophane’de Osmanlı mimarisini hatırlatan jumbolu evleri mahalle aralarında halen görmek mümkündür.

 

RANTLA BERABER YENİ YERLEŞENLER SEMT KÜLTÜRÜNÜ YOK SAYIYOR

Tophane her türlü çeşitliliği kendi içinde yüzyılı aşkındır barındırıyor olmasına rağmen son yıllarda “mahalleye baskı” olarak ön plana çıkan bir değişimle ve tehditle karşı karşıya. Galataport ile başlayan süreç mahalledeki değerleri, kültürü ve tarihi dokuyu açıkça tehdit ediyor. Mahalle arasındaki apartmanların içinde açılan kaçak hosteller, cami, okul ve hastane yanıbaşlarında açılan alkollü cafeler ve sanat galerileri semt insanını yok sayıyor. Tophane’ye yeni yerleşenler “özgürlük” maskesi altında hiçbir değer tanımıyor. Yollar, kaldırımlar, sokaklar adeta ahlaksız ve iğrenç bir şekilde sabote ediliyor.

 

DEĞİŞİME KARŞI DEĞİL, DEĞİŞİMİN TÜRÜNE KARŞI

Derler ki Tophaneliler değişime ve farklılıklara çok mu karşılar? Hayır! Dünya değişiyor. Değişimin karşısında olmak akılsızlıktır. Tophane halkı değişimi aynı zamanda bir gelişim olarak ta kabul eder. Ancak değişime karşı olmamak demek değişimin her türlüsüne eyvallah anlamına gelmez. 
Kaynak: Eyüp Güzel

Editör: Eyüp GüzelYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI