Bugun...


Tophane ile Cihangir arasına fitne sokamayacaksınız
Asker uğurlama abartılınca çıkan tartışmayı siyasal bir zemine oturtmaya çalışan tayfa, Tophane ile Cihangir insanı arasına fitne sokamayacaktır. Ne Cihangiri Tophaneden ne de Tophaneyi Cihangirden ayıramayacaksınız.

facebook-paylas
Tarih: 20-02-2016 15:23
Tophane ile Cihangir arasına fitne sokamayacaksınız

Geçtiğimiz haftalarda asker uğurlama kutlamaları abartılınca Tophane’de ve Cihangir’de semt sakinlerini rahatsız edici bir boyuta ulaştı. Akşam vakitlerinde yaklaşık 30 kişilik genç bir grup, vatani vazifesi için gidecekleri askerlik öncesi arkadaşlarını güle oynaya göndermek için bir araya geldiler.

Eyüp Güzel / Tophane Haber

Esasında Tophane gibi birçok semtte askere uğurlama kutlamaları geleneksel olarak kutlanılmaktadır. Gençlik yıllarımdan hatırlıyorum; arkadaşlarımızı askere uğurlamak için mahalleli olarak bir araya geldiğimizde davullar-zurnalar eşliğinde tam bir şenlik içerisindeydik. Askere gidecek olan arkadaşımızı havaya atmalar, “asker gidecek geri dönecek” diye sloganlar atmalar, bineceği otobüsün önünde tekbirler getirmeler ve son dakikada bir halka oluşturup hep birlikte askere gidecek olan arkadaşımızı sarıp sarmalayıp helallik istemeyle son bulurdu kutlamalarımız. Mahalle içerisinde yaptığımız kutlamalarımızı pencerelere çıkan kadınlar da büyük bir keyifle izlerdi. Otobüse bindireceğimiz sırada ise caddeden geçen araç şoförleri de korna çalarak kutlamamıza eşlik ederdi. Ne yazık ki Geçtiğimiz haftalarda Tophane’de ve Cihangir’de gerçekleştirilen kutlamalar, maksadını aştı. 

Fakat...

Tophane’de olduğu kadar Cihangir’de de maksadını aşan kutlamalarda ne hikmetse Cihangir üzerinden bir patırtı kopartılmak isteniyor. Evet, Tophaneden birileri gidip Cihangirde kavga etmiş olabilir. Cihangirden de birileri Kasımpaşada kavga edebilir. Bu meselede genelleme yaparak semtler arasında bir düşmanlık olduğunu söyleyebilir misiniz? Bu nasıl bir hastalıklı bakış açısıdır öyle? Siz hangi ruh haliyle elinize kalem alıyorsunuz?

Konunun, özellikle Cumhuriyet Gazetesi yazarları tarafından ele alınışı tam hezeyan. Tophane üzerinden bir kimlik saldırısı çabasında olan Cumhuriyet yazarlarının yazılarını Tophane Haber sitemizde paylaştık. Tophaneliye hakaret derecesine varan yazılardaki hakaret ve aşağılamaları yazarların kendilerine aynen değil, MİSLİYLE iade ettiğimi öncelikle belirtmek istiyorum. Gazetede araştırma dosyası olarak bir habere yer veren Hilal Köse’nin yazısı, yazılanlar arasında en makul olanıydı. Ancak telefonla kendisine yapmış olduğum hatırlatmalara rağmen konuyu asker uğurlaması şeklinden çıkarıp siyasal bir rant arayışı olarak sunmayı tercih etmiş. Hilal Köse dışında kimi köşe yazarlarının yazıları ise tam bir fitne ve aşağılama gayreti içermektedir.

Tophane ile Cihangir arasına fitne sokamayacaksınız

Tophane’yi ve Cihangir’i tanıyan biri olarak malum olan Cumhuriyet çevresinin yazılarının ve gayretlerinin asla murad ettikleri maksada ulaşamayacağına eminim. Çünkü, Tophane’nin gündeminde özel bir Cihangir gündemi bulunmamaktadır. Cihangir ile Tophane birbirine komşu olan 2 değerli semttir. Cihangir’de ikamet edip te kendilerini Tophaneli olarak kabul eden veya Tophane’de esnaflık yapıp “Cihangirliyiz” diyen çok sayıda dostumuz, arkadaşımız bulunuyor. 2 semt insanı arasına fitne sokmaya çalışanlar ne Tophaneliyi ne de Cihangirliyi arzu ettikleri seviyeye getiremeyecekler.

Malum kesimler her fırsat bulduklarında yada en küçük meselede konudan siyasal bir rant elde etme telaşına düşenler bugün yine sahnede yerlerini aldılar ve köşelerden köşelerden Tophane ile Cihangir insanı arasında bir maraz çıkarmak istiyorlar.
Editör: Eyüp GüzelYORUMLAR
2 Yorum

aydın
21-02-2016 00:58:00

cihangirde sevdiğim insanlar olduğu gibi suratına tüküreceğim insanlarda var. aynı şekilde tophanedede var. herkesi bir tutmak doğru değil. kimse cihangirle tophane arasında şerefsizlik yapmaya kalkmasın. kendilerini çok elit tabaka sananlar mahalle insanının gözünde olsa olsa kül tabağı olurlar anca. eyüp abi yazın için sanada ayrıca teşekkür ediyorum.

Cihangir'den Sami
20-02-2016 17:18:00

Teşekkür ediyorum Eyüp bey. Cihangir ile Tophane birbirinin dostudur. Cihangir'li olsamda Tophane'de az anılarım geçmedi. Çok sevdiğim dostlar var orada. Bazı sözde gazetecilerin yazdıkları Cihangir esnafını ve insanını bağlamıyor.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI