Bugun...


Sanat Galerilerinden sonra hırsızlıklar arttı
Sanat galerilerinin ve beraberinde açılan hostellerin Tophane’de sayılarının artmasıyla birlikte semtteki tarihi eser hırsızlıkları da artmaya başladı.

facebook-paylas
Tarih: 18-06-2015 16:17
Sanat Galerilerinden sonra hırsızlıklar arttı

Tophane’de son 5-6 yıldır hızlı bir şekilde sayıları artan sanat galerileri ile beraberinde açılan hostellerin birçoğunun ruhsatsız ve kaçak olmasına rağmen çalışıyor olması akıllara “rant” meselesini getirmeye başladı.

Tarihi çeşmeleri ve mekanlarıyla bilinen ve Tophane semtinde bulunan çeşitli eserler farklı tarihlerde sürekli hırsızlık girişimine maruz kalmaya başladı. Özellikle semt içerisinde sanat galerileri ile beraberinde faaliyetlere giren hostellerin açılmasıyla eser hırsızlığında artış görüldü.

SANAT GALERİLERİYLE BİRLİKTE HIRSIZLIKLAR ARTTI

Önceki yıllarda Tophane Haber olarak gündeme getirdiğimiz çeşmelerdeki kitabelerin çalınması haberlerine yenileri ekleniyor. Boğazkesen caddesindeki Pirinççi İbrahim Efendi Çeşmesi üzerinde bulunan Osmanlıca kitabenin kim veya kimler tarafından çalındığı halen bulunabilmiş değil.

Çeşme kitabesinin çalınmasının ardından ikinci olay Tophane Parkı içerisinde bulunan İşçi Heykeli, kendilerini sanatçı olarak tanıtan bir grup kimliği belirsiz kişiler tarafından gece yarısı yerinden sökülerek çalınmak istenmiş ancak mahalleli tarafından son anda fark edilerek heykelin çalınması engellenmişti.

HIRSIZLIK GİRİŞİMLERİ BİTMİYOR

En son geçtiğimiz aylarda Tophane Karabaş Camisi köşesinde bulunan tarihi bir oturma taşı yine kimliği belirsiz kişiler tarafından gece yarısı yerinden sökülmeye çalışılmıştı. Taşı çalmaya çalışan kişiler taşın altını oyarak yerinden kaldırmaya çalışmışlar fakat başaramadan olay yerinden uzaklaşmışlardı. O taş şuan çimento beton ile yerinde sağlamlaştırıldı.
 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI