Bugun...


Kılıç Ali Paşa Medresesi yeniden açılıyor
Tophane'deki tarihi Kılıç Ali Paşa Medresesi, Çayeli Vakfı'nın ve Kılıç Ali Paşa Cami Derneği'nin koordineli çalışmasıyla yıllar sonra yeniden aslına uygun olarak açılıyor.

facebook-paylas
Tarih: 22-06-2016 03:42
Kılıç Ali Paşa Medresesi yeniden açılıyor

Baştan sona restore edilerek metruk halden kurtarılan tarihi medrese yeniden aslına uygun bir şekilde faaliyete başlayacak. Medresenin açılacak olmasını ve kısa bir tanıtımının yapılması için 21 Haziran Salı günü medrese içerisinde iftar yemeği verildi. İftar programına medresenin işletmecileri olan Çayeli Vakfı Başkanı Ali Zeki Saruhan ile yöneticileri, Beyoğlu Müftüsü Ahmet Yığman, Kılıç Ali Paşa Cami Derneği başkan ve yöneticileri, Kılıç Ali Paşa İmam Hatip ve Müezzinleri, civar camilerin imam ve müezzinlerinin yanısıra Tophane sakinleri katıldılar.

İFTAR PROGRAMI KILIÇ ALİ PAŞA'NIN VEFAT TARİHİNDE YAPILDI.

Çayeli Vakfı Başkanı Ali Zeki Saruhan şu açıklamalarda bulundu: “Güzel ahlaklı, faziletli insanlar bu medreselerde bir zamanlar yetişmiş ve medeniyetimizin mihenk taşları olmuşlardır. Güzel insanların fazileti ve erdemiyle bir imparatorluk kurulmuş ve imparatorluğu 3 kıtaya yaymışlardır. Özellikle burada yaşayan değerli Tophanelilerin bu mekâna sahip çıkmalarını arzu ediyorum. İçerisinde Allah rızasının ve Kur’an’ın kesilmeyeceği bir hizmetin olmasını diliyorum. Sizler evlatlarınızı bize teslim ederek burada Kur’an’ın hıfz edilmesine, fıkıh, kelam, akaid gibi ciddi ilahiyat derslerinin alınarak gençlerin karakterinin çok daha sağlam ve geleceğe daha güvenli bakmasını arzu ediyorum. Burada ilahiyattan tutun nükleer fizikten kuantum fiziğine kadar, nükleer enerjiden uzay bilimlerine kadar çok değerli bilim adamlarının konferanslarının olduğu bir mekân olacaktır. Buranın ruhu Avrupa’dan, Amerika’daki enstitülerden duyulacaktır.

 

Beyoğlu Müftüsü Ahmet Yığman ise medresenin aslına uygun olarak açılacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “Bugün sevinçli bir anı yaşıyoruz. Allah böyle güzel ortamlarda buluşmayı her zaman bize nasip etsin. Medresemizin aslına uygun olarak kullanılacağını duymak, başkanımızdan bunları işitmek Beyoğlu Müftülüğü olarak, bir din hizmeti ifa eden kuruluş olarak bizi memnun etti. Kendilerine teşekkür ediyorum.” 

Program İlçe Müftüsü Ahmet Yığman'ın okuduğu dua ile son buldu.

Editör: Eyüp GüzelYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI