Bugun...


Eyüp Güzel’in anlatımıyla Tophane
Hazırlanmakta olan Tophane Belgeseliyle ilgili ilk röportaj yayınlandı. Eyüp Güzel’in anlatımıyla yayınlanan Tophane Belgeselinin devamında semtin farklı simalarına mikrofonlar uzatılacaktır.

facebook-paylas
Tarih: 27-08-2016 20:19
Eyüp Güzel’in anlatımıyla Tophane

Kamera karşısında Tophane’yi anlatan Eyüp Güzel şunları söyledi:

 

 

Beyoğlu’nun sahil semtlerinden biri olan Tophane kabadayılarıyla ve kavgalarıyla tanınır. Osmanlı’dan günümüze kadar “Mahalle Kültürünü” korumayı başarmış ender yerlerden biridir.

Türkleri, Arapları, Kürtleri, Lazları ve Romanlarıyla bir kardeşlik semtidir Tophane.

Siirtli, Bitlisli, Erzincanlı, Rizeli ve Roman aileler en yoğun nüfusa sahip şehirler arasında bulunuyor. Kendi içerisinde müthiş bir dayanışma ruhu bulunan semtte, yoğun nüfusa sahip ailelerin Tophaneye ilk yerleşmeleri 1800’lü yılların sonlarından itibaren başlamıştır.

Tophane’de Türkler, Araplar, Kürtler, Lazlar veya Romanlar içiçe yaşasa da semtin en önemli özelliği kimse kimsenin ne Kürtlüğüyle ne Araplığıyla ne Lazlığıyla ne de Roman oluşuyla ilgilenmez. Burada Tophanelilik deyim yerindeyse üst kimlik olmuş durumdadır. 

Semtin bir başka öne çıkan özelliklerinden birisi de politikleşmemiş bir semt oluşudur. Kimine göre siyasal olarak AK Parti’nin kalesi olarak tarif edilse de politize olmuş bir semt değildir. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsına karşı özel bir hassasiyetlerinin de olduğu biliniyor.

Mahalle kültürü halen ayakta olan Tophane’de Osmanlı mimarisini hatırlatan cumbalı evleri mahalle aralarında halen görmek mümkündür.

Tophane denilince Fatih Sultan Mehmed Han hazretlerinin İstanbul’u fethi sırasında gemileri karadan taşıdığı yer olduğunu hatırlatmamak olmaz. Kimi kaynaklara göre Fatih’in gemileri karadan taşıdığı yer bugün Kumbaracı Yokuşu olarak bilinen itibaren başlandığı belirtiliyor.

Tophane denilince ismini aldığı Tophane-i Amire’den bahsetmemek olmaz. Osmanlı döneminde savaş toplarının döküldüğü mekânların Amiri olan tarihi yapı halen bütün ihtişamıyla ayakta. 

Semtin internet ortamında bir de haber sitesi bulunmaktadır. Tophane Haber.com bu manada semtin tek haber kaynağı. 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI