Bugun...


Beyoğlu’ndaki camiler meyhane kıskacında - Yeni Akit Gazetesi
Yeni Akit Gazetesi, 3 Temmuz 2015 tarihli sayısında Tophane ve civarındaki Camilerin etrafını saran alkollü içki satışı yapan cafe/barlar rezaletine dikkat çekti. Faruk Arslan imzalı haber, "Beyoğlu'ndaki camiler meyhane kıskacında" başlığıyla Türkiye gündemine getirildi.

facebook-paylas
Tarih: 03-07-2015 12:39
Beyoğlu’ndaki camiler meyhane kıskacında - Yeni Akit Gazetesi

Mübarek Ramazan ayında maneviyâtın daha da arttığı Beyoğlu’ndaki tarihî camilerin çevresinden içki kokusu yükseliyor. Müeyyetzade, Bayezid-ı Cedid ve Kılıç Ali Paşa camilerinin hemen yanındaki sokaklarda içki satışının yapıldığı cafe ve barların açılması büyük tepki çekiyor.

FÂRUK ARSLAN / İSTANBUL - Daha önce Türkiye gündemine sancılı olaylarla gelen Beyoğlu’nda yeni bir kışkırtmaya başvuruluyor. Beyoğlu’ndaki tarihî camilerin hemen yanında alkol satışı yapan bar ve cafeler açılmaya başladı. Bu gelişme mahallelerde infiale neden olurken, cami çevresinde alkol satışına onay veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, vatandaşların tepkilerine göz yummaması gerektiği vurgulanıyor.

İÇKİ SATIŞINA DUR DENİLMEZSE EYLEMLER SÜRECEK

Tophane Kılıç Ali Paşa Camii, Galata Müeyyetzade Camii ve Bayezid-i Cedid Camii’nin etrafını kuşatan içkili cafe ve barlara tepki amacıyla cami cemaatleri, vatandaşlar ve Galata Platformu günlerdir eylem yapıyor.

Camilerin bulunduğu sokaklarda açılan barların kapatılmaması halinde tepki ve eylemlere ısrarlı bir şekilde devam edeceklerini bildiren Beyoğlu sakinleri, seslerini sosyal medyada da yükseltiyor.

“Kılıç Ali Paşa Camii ve Külliyesi’nin restorasyonu; etrafına barlar açılsın diye miydi?”, “Camiler, hastaneler ve okullar… Bunların her biri saygıyı ve özeni hak ediyor. Bunların çevresinde alkol satışı yapılamaz”, “Cami, hastane ve okul çevrelerinde uyuşturucu ve alkole hayır”, “Vakıf medeniyetinden cami etrafında bar medeniyetine mi geçiyoruz?” şeklindeki binlerce mesajla haklı tepkilerini dile getiren vatandaşlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu skandala artık dur demesi gerektiği görüşünde birleşiyor.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI